HUN HOLDİNG

Sektörler

İşletme ve Bakım Yenilenebilir Enerji O&M

Sunsis

2016 yılında kurulan Sunsis, yurt içi ve yurt dışında yer alan güneş enerjisi santrallerine yönelik mühendislik, bakım, onarım, izleme analiz hizmetleri vermektedir.

19. yüzyılın kömür çağı, 20. yüzyılın petrol çağı olarak adlandırıldığı gibi 21. yüzyılın da güneş çağı olarak adlandırılacağına inanan ve bu inançla kurulan Sunsis, güneş enerjisi santrallerindeki donanımlardan geri bildirim alarak üretim sürecini yönetir. Santral performansını etkileyecek olumsuzlukları, hataları ve arızaları anlık olarak tespit eder. Tespit edilen sorunlara müdahalede bulunur ve periyodik bakım çalışmaları yaparak santralin üst düzey performans ile enerji üretmesini sağlar.

Mevcut bilgi birikimi, tecrübeli teknik personeli, geliştirdiği izleme ve analiz programı ile Sunsis, dünyanın neresinde olursa olsunlar yatırımcılarına; santral anlık verilerine erişebilme, üretim karşılığı kazancını görebilme ve santral performansını değerlendirebilme imkânı tanır. Aynı zamanda bakım maliyetlerinin azalmasını ve performans oranının yükselmesini sağlayarak yatırımın geri dönüş süresinin azalacağı bir fırsat yaratmaktadır.

Sunsis tarafından verilen hizmetler:

İzleme Analiz

SCADA sistemi ile santrallerden alınan veriler anlık olarak takip edilerek, üretim tüketim değerleri incelenip, performans ve verimlik analizleri yatırımcıya raporlanmaktadır. Analizler ile en geç 24 saat içerisinde arıza tespiti gerçekleştirilmektedir.

Bakım Onarım

Haftalık, aylık ve mevsimsel bakımlar ile periyodik saha ziyaretleri gerçekleştirilerek oluşabilecek sorunlar önceden tespit edilir. En geç 24 saat içerisinde tespit edilen arızalara 48 saat içerisinde müdahale edilmektedir.

İşletme Yönetimi

Sigorta süreci takibi, garanti süreci yönetimi, havuz stok sistemi ile yedek parça desteği, LUY kontrolleri ile üretim tüketim fatura kontrolleri, iş sağlığı güvenliği kontrolleri ve raporlanması konularında çözümler sunulmaktadır.

Yetkili Teknik Servis

AE Refusol, Refu, Advanced Energy marka dönüştürücülere garanti kapsamında arıza müdahale ve onarım hizmeti yapılmasını kapsayan hizmettir. Yazılım arızaları, donanımsal ürün değişimi olmadan giderilmektedir.

Performans İncelemesi

Termal kameralı uçan göz ile saha termal haritasının çıkarılması ile birlikte, I-V analizleri, PV panel alçalma testi, kirlilik kaybı, gölgelenme analizleri yapılmaktadır.

CCTV

Santral alanının kapalı devre kamera sistemi ile izlenmesi, olumsuz girişimlere maruz kalınması halinde saha yetkilisine ve güvenlik güçlerine bildirilmektedir.

www.sunsis.co